PetsciiDrukuj stronę

Data ostatniej aktualizacji: 2019-02-21
Petscii jest małą bilbioteką PHP, która konwertuje tekst to standardu PETSCII. Dzięki tej bibliotece możesz sprawić, by Twoja strona internetowa była kompatybilna z przeglądarkami dostępnymi na Commodore 64 / 128 podłączonego do internetu przez jeden z dostępnych kartrydży, np: 64NIC+The Final EthernetRR-Net lub inny. Możesz także serfować używając emulatora.

Biblioteka Petscii dostępna jest na Packagist, więc możesz ją bardzo łatwo zainstalować przy użyciu Composera. I oczywiście, Petscii używane jest na stronie Commocore! Obecna wersja biblioteki to 1.0.0.

Więcej szczegółów odnośnie kompatybilności, funkcjonalności oraz instalacji znajdziesz w README: https://bitbucket.org/Commocore/petscii/src

Zachęcamy do zapoznania się z ograniczeniami na stronie Optymalizacja HTML dla przeglądarki Contiki oraz Wspieraj HyperLink 2.5.

Podstawowe zastosowanie
Główną funkcją biblioteki jest transliteracja znaków specjalnych w tekście tak, aby było możliwe ich prawidłowe wyświetlenie na C64:

use Commocore\Petscii\Petscii;

$content = 'Grzegorz Brzęczyszczykiewicz brzmi w trzcinie, a stół z powyłamywanymi nogami.';

$petscii = new Petscii();
$content = $petscii->render($content);

echo $content;

Wynik:

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz brzmi w trzcinie, a stol z powylamywanymi nogami.

Nie musisz sprawdzać czy przeglądarka wspiera PETSCII. HTTP user agent jest rozpoznawany automatycznie, więc jeżeli przeglądarka nie wspiera PETSCII, tekst zostanie wyświetlony bez żadnych zmian.

Twoja strona przyjazną dla C64
Jeżeli przeglądarka wspiera PETSCII, wszystkie biblioteki JavaScript, wszystkie pliki stylów CSS itp. powinny zostać pominięte, by wyświetlić stronę prawidłowo i znacznie szybciej na C64. Oto uproszczony przykład:

if (!$petscii->isPetsciiBrowser()) {
    echo '<script src="/libs/jquery-2.1.4.min.js">';
    echo '<link rel="stylesheet" href="/css/style.min.css">';
}


Puk puk, kto tam?
W celu logowania wizyt użytkowników, którzy korzystają z przeglądarek obsługujących PETSCII, albo żeby wyświetlić inną treść w zależności od wykrytej przeglądarki, możesz sprawdzić instancję klasy:

use Commocore\Petscii\Browser\Browseable;
use Commocore\Petscii\Browser\ContikiBrowser;

$browser = $petscii->getDetectedBrowser();
if ($browser instanceof PetsciiBrowseable) {
    // This browser supports PETSCII
    if ($browser instanceof ContikiBrowser) {
        // This is Contiki browser
    }
}

Lista wszystkich przeglądarek, które mogą zostać rozpoznane znajduje się w klasie Commocore\Petscii\Browser\BrowserFactory.

Pobieranie ze strony wprost na C64
Na przykład używając przeglądarki Contiki, możesz pobierać pliki wprost na dyskietkę Commodore 64 przy użyciu programu WGET. Wystarczy, że utworzysz link do pliku:

<a href="file.prg">Pobierz mnie!</a>

Formularze
Contiki i HyperLink wspierają wysyłanie formularzy przy użyciu metody GET. Nie tego byśmy się spodziewali mówiąc o formularzach, które najczęściej wysyłane są za pomocą metody POST, ale no cóż, przynajmniej w ten sposób to zadziała. Tak wygląda prosty formularz:

<form method="GET" action="/receive-data">
    <input type="text" name="my_field">
    <input type="submit" value="Wyslij">
</form>

Testowanie
Dobrym pomysłem testowania widoku PETSCII jest modyfikacja headera User-Agent w Twojej przeglądarce. Dostępne jest kilka pluginów, które w łatwy sposób można dodać do Twojej ulubionej przeglądarki. Najlepszym pomysłem jest jednak testowanie końcowego rezultatu na prawdziwym sprzęcie. Albo na emulatorze.

Aby zobaczyć dostępne znaki na poszczególnej przeglądarce, możesz utworzyć stronę testową gdzie możesz wygenerować wszystkie 256 znaków w następujący sposób:

echo $petscii->getTestPage();

Czy warto?
Oczywiście Petscii nie jest w stanie magicznie zamienić Twoją stronę bez włożonego wysiłku. Prawdopodobnie weźmiesz pod uwagę zaimplementowanie prostszego menu, ukrycie niektórych elementów, przesunięcie wyszukiwarki na górę strony, dodanie zwykłego linku do pobrania pliku zamiast przycisku, pominięcie obrazków itp. I w ogóle, czy ktokolwiek dziś używa przeglądarek na C64? Pewnie niewielu, ale uważamy, że warto szerzyć tę ideę, i jest to dobra zabawa! Liczymy także w przyszłości na dalsze wsparcie rozwoju tych przeglądarek.
Copyright © 2011-2024 Commocore.
All rights reserved. Polityka prywatności