Podsumowanie roku 2016Drukuj stronę

2017-01-22

Rok 2016 okazał się być rokiem naprawdę pracowitym mimo tego, że tradycyjnie nie informowaliśmy Was o niczym. Przyszedł czas, aby uchylić rąbka tajemnicy i podsumować poprzedni rok, a także wspomnieć o obecnych planach.

Poprzedni rok upłynął szybciej niż powinien, pod znakiem udoskonalania silników, tworzenia algorytmów a także rozwiązywania problemów natury zarówno technicznej jak i koncepcyjnej. Zaowocował więc odblokowaniem kilku projektów, których przyszłość stała pod znakiem zapytania.

Niewątpliwie największym sukcesem było wyeliminowanie błędu w projekcie gry przygodowej Circus Tom. Problemem okazał się mały chochlik, który zaburzał prawidłowość przesuwania ekranu świata na ukos. Po wielu nieprzespanych nocach, udało się chochlika okiełznać, zaprzyjaźnić z nim, upić ginem i podstępnie skompilować w końcu kod bez jego wiedzy. Gdy głowa przestała boleć, był to także czas by dodać kilka znacznych usprawnień. Prace ruszają więc dalej w roku 2017. Bez czkawki.

Już na początku stycznia roku 2016, udało się „uratować” projekt gry Steel Duck. Techniczne problemy związane z maskowaniem sprite'ów w locie zostały pokonane w myśl złotej zasady: ograniczenia mogą być cechami. Obecnie trwają prace nad algorytmem znajdowania najkrótszej drogi, który powstaje właśnie z myślą o tej grze. Nie wspominamy o innych, drobniejszych usprawnieniach.

Z wypiekami na twarzy warto też wspomnieć o postępie nad grą wyścigową Cryme, gdzie dodana została priorytetyzacja bolidów i obliczanie dystansu. Jeszcze nie wszystko działa jak powinno, ale w roku 2017 planujemy dokończyć cały silnik tej gry.

Powstał też trzon projektu małej gry - pchełki, o roboczej nazwie G-Rex (konwersji Google'owego T-Rexa), ale temu projektowi poświęcić jeszcze zamierzamy trochę czasu na eksperymenty z... łączeniem się online z Commodore 64.

Commocore w roku 2017 ruszyło pełną parą, trwają więc prace nad wspomnianymi projektami, planowana jest kontynuacja budowania systemu gry Meonlawel, oraz dokończenie silnika do bardzo interesującego projektu pobocznego jakim jest konwersja gry Lawless Legends z Apple II.

Na koniec bonus, trzy wisienki które znajdą się w tym roku w repozytorium, a część z nich narodziła się w roku ubiegłym. Pierwsza z nich to mała biblioteka PHP o nazwie Petscii pomocna w transliterowaniu i wyświetlaniu zawartości stron www dla przeglądarek dostępnych dla C64 (biblioteka ta obecnie używana jest na tej stronie). Drugą wisienką są źródła i demo algorytmu do szukania najkrótszej trasy, który powstaje z myślą o projekcie Steel Duck, ale z naciskiem na pełną uniwersalność. Eksperymenty wciąż trwają! Trzecią zaś, prosty ale funkcjonalny framework do testów jednostkowych o nazwie c64unit, w pełni kompilowanego na C64 (lub emulatorze).

Trzymajcie kciuki.

Copyright © 2011-2020 Commocore.
All rights reserved.